Çalışma İzni Değerlendirme Kriterleri

 1. Çalışma izni talep edilen işyerinde en az beş T.C. vatandaşının istihdamı zorunludur. Aynı işyerinde birden fazla yabancı için çalışma izni talebinde bulunulması durumunda, çalışma izni verilen ilk yabancıdan sonraki her bir yabancı için ayrı ayrı beş T.C. vatandaşı istihdamı aranacaktır. İzin isteyen yabancının şirket ortağı olması halinde noterden alınacak taahhütname ile beş kişilik istihdam şartı, Bakanlıkça verilecek bir yıllık çalışma izninin son altı ayı için aranır. (Suriyeli kişilerde bu maddede muafiyet yapılmaktadır.)
 2. İşyerinin ödenmiş sermayesinin en az 100.000 TL veya brüt satışlarının en az 800.000 TL veya son yıl ihracat tutarının en az 250.000 ABD Doları olması gerekmektedir. (Suriye uyruklu kişilerde bu durum farklıdır. Bu durumu öğrenmek için bizimle iletişime geçiniz.)
 3. Dernek ve vakıflarda çalışacak yabancılara ilişkin izin taleplerinde 2 nci madde, yabancı devlet havayollarının Türkiye temsilciliklerinde, eğitim sektörü ve ev hizmetlerinde çalışacak yabancıların çalışma izni başvurularının değerlendirilmesinde ise, 1 inci ve 2 nci maddeler uygulanmayacaktır.
 4. İzin isteyen şirket ortağı yabancının, 40.000 TL’den az olmamak üzere sermaye payının en az yüzde 20 olması zorunludur. (Bu durum bir tüzel kişilikte en fazla 5 ortaklı yapının olması ve en az 200.000 TL sermaye olmasını gösterir.)
 5. İşveren tarafından yabancıya ödeneceği beyan edilen aylık ücret miktarının yabancının görev ve yetkinliği ile bağdaşır seviyede olması zorunludur. Buna göre, başvuru tarihi itibariyle yürürlükte bulunan asgari ücret tutarı dikkate alınmak suretiyle yabancıya ödenecek ücretin en az;
  1. Üst düzey yöneticiler, pilotlar ve ön izin talebinde bulunan mühendis ve mimarlar için asgari ücretin 6,5 katı,
  2. Birim veya şube müdürleri ile mühendis ve mimarlar için asgari ücretin 4 katı,
  3. Uzmanlık ve ustalık gerektiren işlerde çalışacaklar, öğretmenler ile psikolog, fizyoterapist, müzisyen ve sahne sanatçısı unvanlarında çalışacak yabancılar için asgari ücretin 3 katı,
  4. Ev hizmetlerinde çalıştırılacak yabancılar için en az asgari ücret, yukarıda sayılanlar dışındaki diğer mesleklerde ( Satış elemanı, pazarlama-ihracat görevlisi gibi görevler ) çalışacak yabancılar için asgari ücretin 1,5 katı olması gerekmektedir.
  5. Turizm-Animasyon organizasyon firmalarında akrobat ve benzeri ünvanlarda çalışacak yabancılar ile masör, masöz ve SPA terapisti gibi işlerde çalışacak yabancılar için asgari ücretin 2 katı.
 6. Bünyelerinde izinli masaj salonu bulunduğunu kanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli en az dört yıldızlı turizm işletmeleri ile belgeli tatil köylerinin, masör, masöz ve SPA terapisti gibi uzmanlık ve ustalık gerektiren talepleri değerlendirmeye alınacak, bu kapsamda bulunmayan işletme ve işyerlerinin talepleri ise uygun bulunmayacaktır.
 7. (Değişik: 20.4.2011/ÇGM-8108) Eğlence sektörünün ve turizm-animasyon organizasyon firmalarının uzmanlık ve ustalık gerektiren işlerinde istihdam edilecek yabancılar için en az 10 T.C. vatandaşı çalıştırılması halinde her bir yabancı için ayrı ayrı beş T.C. vatandaşı istihdamına ilişkin kota ayrıca uygulanmayacaktır.
 8. (Ek madde: 20.4.2011/ÇGM-8108) Türkiye’nin taraf olduğu ikili ya da çok taraflı sözleşmelerde hüküm bulunan haller ile kamu kurum ve kuruluşlarınca sözleşme veya ihale usulleriyle mal ve hizmet alımı işlerinde çalıştırılacak yabancılara ilişkin çalışma izin taleplerinin değerlendirilmesinde 1 inci ve 2 nci maddelerde belirlenen kriterler uygulanmayacaktır.
 9. (Ek madde: 20.4.2011/ÇGM-8108) İleri teknoloji gerektiren işlerde veya aynı vasıflarda Türk uzmanın bulunmadığı hallerde Genel Müdürlük Makamınca verilecek onay üzerine 1 inci ve 2 nci maddelerle belirlenen kriterler uygulanmayacaktır.
 10. (Ek madde: 20.4.2011/ÇGM-8108) Özellik Arzeden Doğrudan Yabancı Yatırım koşullarını taşıyan işletmelerde kilit personel dışında istihdam edilecek yabancılar için, 1 inci madde ile belirlenen kriter, işletmenin ülke çapındaki tüm işyerlerinde çalışan T.C. vatandaşı sayısı esas alınarak uygulanır.

Yukarda yazılı olan çalışma izin değerlendirme kriterlerine göre Tillo Group danışmanlık ailesi olarak size en iyi hizmeti sunmaktan mutluluk duyarız. Farklı ülke vatandaşları için bu durum değişkenlik gösterebilir. Siz en iyisi bizi arayın. Biz size en uygun olanını yapalım.

Çalışma İzni Uzmanı

Yunus SARI

NUMARANIZI BIRAKMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Popüler Konu

Yabancılar için Kısa Süreli Çalışma İzni Alınabilir mi ?

Yabancılar için kısa süreli çalışma izni alınabilir mi ? Kısa süreli çalışma izni alınabilmektedir bizleri …

8 Yorum

 1. Mamoun Hamadah

  Suriyeliyam çalışma iznim reddoldu 2.5 ay oldu reddolalı çalışma izni alabilirmiyim

  • Merhabalar Mamoun Bey,

   Çalışma izni redde itiraz süreci sadece 1 ay içinde yapılabilir. Reddolan çalışma izniniz için ikamet tezkereniz varsa tekrardan müracaat edebiliriz.

 2. çalışmamı iznimi uzatmak istiyorum napmalıyım gerekiyor

  • Merhaba Elwar,

   Çalışma izni ile alakalı uzatma müracaatında bulunmak için danışmanlarımızla iletişime girip kısa zaman içinde çalışma izni uzatma işlemini yapabilirsiniz.

 3. Abdulmenaf Kerim

  Merheba câlisma izni eskiden edevletden yapılmıyormuydu şimdi hangi yerden islem yapabiliriz

  • Merhaba Abdulmenaf Bey,

   Çalışma izni ile alakalı danışmanlık sağlayan firmayız. İstediğiniz şekilde çalışma izni konusunda danışmanlık sağlamaktayız.

 4. Çelik şahıs

  Kolay gelsin Geçici koruma kapsamında çalışanım var bilişim mezunu daha hızlı çalışma izni çıkar mı

  • Teşekkür ederim Çelik Şahıs.

   Geçici koruma kimlik karta sahip çalışanları ile alakalı 1 günde çalışma iznini onaylatmış bulunmaktayız. Şirket ve yabancı şahsın durumuna göre bu durumda değişiklik gösterebilir.

Tıkla Ara
Yol Tarifi