Galericileri ilgilendiren KDVdeki Yeni Düzenleme

Merhabalar,

7104 sayılı KDV Kanunundaki güncelleme nedeniyle 1 Haziran 2018 tarihi itibariyle başlayacak bu uygulama galeri işiyle iştigal edenlerle alakalı aşağıdaki örnek gibi işlem yapmaları istenmektedir;

Örnek 1;

3. Şahısdan araç alımı yaptınız.Bu şahsın vergi mükellefiyeti yok. Bu kişi size fatura kesemeyecektir. Gider pusulanız ile araç alımı yaptınız varsayalım…

Alım yaptığımız aracı farklı bir kişiye satışını gerçekleştirdik.Burada yapmanız gereken işlem;

(Satış Bedeli-Alış Bedeli)  Sizin matrahınız olacak şekilde ayarlamanız gerekmektedir. Bu matraha istinaden + KDV şeklinde hesap yapılıp fatura kesip; Hususi araçlarda %1 ,ticari araçlarda %18 olacak şekilde fatura kesmeniz gerekir.

Örnek 2;

Araç alımı yaptığınız firma vergi mükellefiyeti ise; size fatura kesecektir. Sizde eski sistem olarak araç satışı bedeli üzerinden satış yapmanız istenmektedir.

Hayırlı İşler Dileriz.

Tillo Group…

NUMARANIZI BIRAKMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Popüler Konu

Suriyelilere İkamet İzni Başvurusu

İkamet izin nasıl alınır, İkamet izni nasıl alınır,  İkamet izni, İkamet izni, yabancı İkamet izin, …

2 Yorum

  1. İyi günler ben galeri üzerine bir şirket kurmak istiyorum araba alım-satım ve yedek parça-aksesuar satımı yapacağım kdv oranları ve bu şirketi kurabilmem için bana yardımcı olur musunuz? Eğer ofisiniz avrupa yakasındaysa gelip konuşmak isterim.

    • Merhaba Umut Bey,
      Galeri işiyle iştigal etmeden önce bizimle iletişime geçin galeri ile alakalı size mevzuattan haberdar edelim. En kısa sürede görüşmek dileğiyle..

Tıkla Ara
Yol Tarifi