Yabancı Uyruklu Çalıştırmak İstiyorum !

Türk işletmelerinde çalıştırılmak istenen yabancı uyruklu kişiler için işletmenizde gerekli olan bazı konular aşağıda yer almaktadır.

Yabancı Personele Karşılık 5 Türk Personel Çalıştırmalısınız

Eğer şirketinizde yabancı bir personel çalıştırmak istiyorsanız şirkette en az 5 Türk personel çalıştırmak durumundasınız. Diğer bir ifadeyle şirketinizde 3 yabancı çalıştırmak istiyorsanız şirkette en az 15 Türk çalışan olmalıdır. Buna karşın ileri teknoloji alanında yabancı personelin yapacağı işi yapabilecek donanım ve tecrübeye sahip bir Türk çalışan yoksa bu kural geçerli değildir.

Ortaklıkta Sermaye Payı En Az %20 Olmalı

Şirketinize yabancı bir ortak alıp birlikte çalışmak istiyorsanız yabancının, 40.000 TL’den az olmamak üzere sermaye payının en az %20 olması zorunludur.

Şirketin Belli Bir Düzeyin Üstünde Olması Gerekir

Yabancı personel çalıştırmak isteyen bir şirketin ödenmiş sermayesi en az 100.00 TL meblağında olmalı. Alternatif olarak yıllık brüt satışının 800.000 TL olması ya da son 1 yıl içinde ihracatının en az 250.000 ABD doları olması gerekir.

Maaşlarda Alt Limit Var

Yabancı personele ödenecek maaşa dair belli alt limitler vardır.Örneğin; pilotlara asgari ücretin en az 6.5 katı, öğretmenlere asgari ücretin en az 3 katı,  ev hizmetlerinde çalışacak kişilere minimum asgari ücret ödemeniz gerekiyor.

Evraklarınızı Eksiksiz Teslim Etmelisiniz

Bünyesinde yabancı uyruklu eleman çalıştırmak isteyen iş yerleri, aşağıda belirtilen evrakları eksiksiz şekilde hazırlayarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunmalıdır.

NUMARANIZI BIRAKMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Popüler Konu

Zambiya Vatandaşı Çalışma İzni Nasıl Alınır ?

Bu yazımızda zambiya vatandaşı çalışma izni nasıl alınır, zambiya çalışma izni nasıl alınır, zambiya uyruklu …

2 Yorum

  1. Merhava çalışma izni çıkardıktan sonra personel için devlete ssk ödemesi yapılıyor mu

    • Merhaba Vehbi Bey,
      Çalışma izni onaylandıktan sonra 1 ay içinde işe giriş işleminin yapılması gerekmektedir.

Tıkla Ara
Yol Tarifi